
Veszprémben a keleti kereszténység 1000 éves múltra tekinthet vissza. Itt, Veszprém-völgyben telepedtek le Géza fejedelem ill. Szent István idején a bizánci rítust követő apácák, akik a hagyomány szerint a koronázó palástot is hímezték. Ennek a kolostornak az adománylevele átiratban a mai napig fennmaradt. A közelben, a Tihanyi-félsziget barlangjaiban is éltek akkortájt keleti szerzetesek, sőt egyes feltételezések szerint maga a tihanyi bencés apátság is eredetileg keleti szertartású monostor lehetett.*
A XIII. században már a ciszterciek birtokában találjuk a veszprémvölgyi kolostort, így a kezdeti jelenlét után hosszú évszázadokra megszűnt a bizánci szertartás ezen a vidéken.
Az ezredforduló azonban újra itt találta a keleti keresztényeket.

A XX. század felében a görög katolikus hívek a keleti végekről munkát, továbbtanulást keresve az ország nyugati térségeibe rajzottak. Így jutottak el Veszprémbe is. A 90-es évekre lehetővé vált, hogy lelkipásztori ellátást is nyerjenek.
Szabó Mihály görög katolikus pap tábori lelkészi kinevezést kapott a Veszprémben és környékén szolgálatot teljesítő katonaság ellátására. A honvédség lelki gondozása mellett őrá várt a feladat, hogy a Veszprémben és a megyében élő görögkatolikus híveket ellássa, közösségüket megszervezze. E cél megvalósításában sokat és eredményesen munkálkodott, ami lehetővé tette, hogy az utódául 2006. decemberében kinevezett lelkész, Mosolygó Péter vezetésével hivatalosan is létrejöjjön a Veszprémi Görögkatolikus Szervezőlelkészség, mely 2007. január 15- től működik. 2011-ben Egyházközséggé alakult a Szervezőlelkészség. 2012 július 1-től dr. Janka Ferenc a parókus.
Veszprém városában közel 300-an, a vármegyében több mint ezren vallották magukat görögkatolikusnak. Az egyházközséghez azonban nemcsak a megyeszékhely, hanem az egész római katolikus főegyházmegye területe is hozzátartozik, mintegy 1300 hívővel. Jelenleg három városban tartunk görögkatolikus Szent Liturgiát.
Céljaink között szerepel még, hogy Veszprém városában valódi kis egyházi központunk jöhessen létre. Ehhez az első lépés egy parókiaként szolgáló lelkészlakás megvétele volt.
Mivel egyházközségünk templommal nem rendelkezett, a szertartásokat 2022-ig a Veszprém belvárosában lévő Feltámadt Üdvözítő templomban (Károly-templom), és a Szent Anna-kápolnában tartottuk, de a város templomainak felújítása miatt átköltöztünk a Veszprémi Érseki Főiskola kápolnájába. Jelenleg itt zajlanak a szertartásaink, de híveink létszámának örvendetes növekedése miatt sokszor kicsinek bizonyul a kápolna befogadóképessége.

Egyházközségünk életében a következő nagy lépés egy új templom felépítése, melyhez az egyházközség híveinek támogatása mellett a Hajdúdorogi Görögkatolikus Metrópólia hozzájárulását is megnyertük. Veszprém Város Önkormányzata a telek adományozásával támogatta a projektet. Reméljük hamarosan elkezdődhet az építkezés.
Reményeink szerint az érseki székhelyül is szolgáló város vallási élete még gazdagabbá válhat jelenlétünkkel.
Szeretettel várjuk mindazok érdeklődését, akik gyökereiket keresve találnak el hozzánk, de azokét is, akik fel szeretnék fedezni a keresztény Kelet varázsát!
*Forrás: dr.Pirigyi István, A magyarországi görög katolikusok története I., Görög Katolikus Hittudományi Főiskola, Nyíregyháza 1990.